Објавено на:

Медведев: ЕУ си пукаше во глава со санкциите, започнува криза во еврозоната!

t

Дмитриј Медведев, заменик-шеф на Советот за безбедност на Руската Федерација, зборувајќи за курсевите на доларот и еврото, рече дека прогнозите за почеток на системска криза во еврозоната почнуваат да се остваруваат.


„За прв пат по 20 години, курсот на еврото и доларот се изедначија. Прогнозите за почеток на системска криза во еврозоната почнуваат да се остваруваат“, напиша тој во својот канал Телеграм.


Медведев истакна дека „прво, членките на ЕУ си пукаа во глава со санкциите“, „сега ги жнеат горчливите плодови на падот на производството, суперкритична инфлација на храната, губење на конкурентноста на нивните стоки и чекање зима во замрзнати живеалишта без нашиот гас“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европратеници: Нема ЕУ за Србија ако не…

Дел од пратениците во Европскиот парламент сметаат…

Маричиќ “освестува”: Реформите се многу повеќе од…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки…

Бугарско сценарио за Србија – Милановиќ: Нема…

Порака на Милановиќ до Белград: Србија вака…

Ковачевски повтори: И покрај сите потешкотии ЕУ…

Граѓаните на Македонија заслужуваат најголем кредит, бидејќи…

Борел ја предупредува ЕУ: Сфатете ги сериозно…

Европската унија треба сериозно да ја сфати…