Објавено на:

Медведев се пласираше во полуфиналето на Вимблдон

t

Даниил Медведев, најдобриот руски тенисер, успеа да се пласира во полуфиналето на Вимблдон преку многу тежок меч од пет сета против Американецот Кристофер Еубенкс.
Медведев губеше со 2:1 во сетови, но успеа да направи пресврт и да обезбеди борба за финале.
Медведев го заврши натпреварот со 6:4, 1:6, 4:6, 7:6, 6:1, а се играше многу брзо бидејќи целиот натпревар траеше три часа.


Рускиот тенисер како трет носител беше голем фаворит против 43. играч на АТП листата и се чинеше дека ќе му биде лесна работа.
Првиот сет практично го реши Медведев во третиот гем кога направи брејк, а потоа во десеттиот ја искористи првата сет-точка.


Сепак, одговори Еубенкс, со два брејка во седмиот гем од вториот сет, ја реализираше четвртиот сет поен за израмнување, а веќе на почетокот од следниот сет најави пресврт со брејк.
Американецот успеа во тоа, во десеттиот гем го заврши сетот за водство од 2:1, по што следеше маратонски четврти сет што Медведев го доби во тај-брејк.
Петтиот сет беше чиста формалност за искусниот Русин кој го обезбеди првото место во полуфиналето на Вимблдон, каде го чека Карлос Алкараз.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дали Ѓоковиќ ќе го пропушти Вимблдон?!

Седумкратниот шампион на Вимблдон Србинот Новак Ѓоковиќ…

Медведев предупредува на директен судир Русија-НАТО

Последен пат светот беше толку блиску до…

Медведев: Зеленски ги измеша лончињата и си…

Украинскиот претседател Зеленски тврди дека постои „дезинформациски…

Медведев: „Старата баба“ ЕУ не фигурира на…

Медведев за ЕУ изјави дека не може…

Ѓоковиќ ќе плати 7.000 евра за “злоупотреба…

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е казнет од…