Меџити го изгоре Мицкоски: Требаат уште шест пратеници од ВМРО-ДПМНЕ за промена на Уставот

t

Изет Меџити и други приврзаници на т.н. „огнена група“ од ДУИ вечерва одржаа дебата во Гостивар.

За да се изгласаат уставни измени потребни сè уште шест пратеници од ВМРО-ДПМНЕ потребни се уште шест пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, посочил Меџити на настанот.

Тој зборуваше за иницијативата која ја повеле со сопартијците и за која рече дека е за спас на партијата и лидерот. Тој се осврна и на рејтингот, кој според него има тренд на опаѓање и дека се неопходни промени.

Поранешниот градоначалник на Гостивар и висок партиски функционер во ДУИ, Невзат Бејта пред сограѓаните напомена дека изминативе дваесет години се вложило многу за доброто на партијата, а неговиот ангажман бил по барање на сограѓаните. Тој ги коментираше неодамнешните средби кои раководството на ДУИ ги имаше во гостиварско и притоа направи споредба со направеното и реализираните проекти.

На дебатата свои излагања имаа и Башким Хасани, заменик министер за одбрана, Муса Џафери, Блерим Беџети, Саранда Имери и пратеникот Кастриот Реџепи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски остави простор за промена на Уставот:…

Се потврдија наводите на високи претставници на…

(Видео) Мицкоски нема да формира влада по…

Дури и да победи ВМРО-ДПМНЕ на следните…

Шокантна информација од Груби: Работиме на тоа…

Работиме на тоа цело ВМРО-ДПМНЕ да гласа…

Маричиќ ја кани опозицијата да учествува во…

„Во наредните денови ќе објавиме кои имиња…

Не ги вработувале од партија, затоа младите…

Во Франција деновиве има големи протести поради…