Мицкоски: Обезбедени се 61 пратеник, сега целта е 2/3 во Собранието

t

Можам со задоволство да кажам дека досега имаме обезбедено точно 61 пратеник, но тоа нема да ги прекине преговорите со ВЛЕН, истакна денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

– Разговорите со ВЛЕН се водта во вистинска насока. Нашата втора цел е со нашите коалициони партнери да успееме да консолидираме 2/3 во македонскиот парламент, а потребни ни се 2/3 за да направиме сериозно реструктуирање и реекипирање во Владиниот кабинет, рече Мицкоски.

Тој додаде дека Владата треба да обезбеди услови каде бизнисот ќе биде комотен да води бизнис, а политичарите да водат политика. Како што истакна, голем дел од годишниот буџет на државата веќе е потрошен. Мицкоски не откри со која држава ќе биде владината соработка, ниту ја откри компанијата за приватната инвестиција во делот на енергетиката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачки: Следи целосна трансформација, ресетирање на системот…

Македонија е пред нов почеток, пред нова…

Талески: ВМРО-ДПМНЕ ги излажа граѓаните, нема поништување…

Ова е еден вид изборна измама, ВМРО-ДПМНЕ…

Талевски: ВМРО-ДПМНЕ ја направи најголемата изборна измама…

Пратеникот од редовите на СДСМ, Миле Талевски…

Собранието денеска ја избира дваесеттата Влада од…

 Собранието денеска во 11 часот треба да…

Агелер: Воодушевена сум што Мицкоски ќе користи…

Откако мандатарот Христијан Мицкоски изјави дека заклетвата…