Мицкоски со честитка за Свети Сава: Само обединети можеме да ги надминеме сите предизвици

t

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Проф. Д-р. Христијан Мицкоски, испрати честитка по повод празникот Свети Сава кој го празнува српската заедница во Македонија.

“Дозволете ми во мое лично име и во име на партијата ВМРО-ДПМНЕ на граѓаните на Република Македонија припадници на српската етничка заедница да им го честитам празникот Свети Сава. Големиот светител има дадено огромен и непроценлив придонес за културата на Србите, а неговото дело за ширењето на писменоста и христијанството оставил траен белег.


Србите во Македонија се дел од културниот, јазичниот и општествениот мозаик на нашата земја, кои придонесувале и придонесуваат кон изградбата на заедничката иднина.

Духовните мостови помеѓу народите најдобро се симболизираат преку взаемната почит и соработка, а одбележувањето на ваквите празници овозможува продолжување на традицијата на заедничка доверба и негување на културни особености и обичаи. Македонија е горда на својата вековна историја на соживот и разбирање и тоа е нашиот темел за иднината. Само обединети можеме да ги надминуваме сите предизвици. Само сплотени можеме да ги решаваме сите проблеми кои не тиштат, без разлика на нашата верска и етничка припадност. Само заедно можеме да направиме подобра денешница и уште подобро утре.

Ви посакувам празничните мигови да ги поминете во радост, благосостојба и добро здравје.

Нека е честит празникот Свети Сава!” – стои во честитката на Мицкоски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонските здруженија и партии од Албанија со…

Во пресрет на големиот празник, Христовото воскресение…

Рускиот Конзулат во Битола со честитка по…

Рускиот конзулат во Битола на официјалната Фејсбук…

Мицкоски со честитка за Свети Сава: Само…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Проф. Д-р. Христијан Мицкоски,…

Честитка од Претседателот Пендаровски по повод Свети…

Претседателот Пендаровски им го честита на припадниците…

Мицкоски се мајтапи со Таче: Да се…

Да можеше водење на држава да се…