Објавено на:

Многу пријателски: Поради можни инцидентите, Македонија со Бугарија нема да игра во Софија

t

Како што денеска јавуваат медиумите кај нашиот источен сосед, се разгледува можноста мечот од Лигата на Нации меѓу Бугарија и Македонија, закажан за во јуни, да се игра во Разград место во Софија.

Имено организаторот стравува од можни провокации и инциденти, па затоа место во главниот град би се играло во Разград каде што капацитетот е само 7.000 гледачи.


Познато е дека Бугарите обично играат на “Васил Левски“ во Софија кој собира 40.000 гледачи и јасно е дека таа бројка е голема за успешно справување со можни провокации.

Сепак ова е само идеја, одлуката допрва ќе биде донесена.

Инаку фотографијата е од трибините во Софија од еден од многуте инциденти во кои бугарските навивачи нацистички салутираат на стадионите, за што Бугарската фудбалска федерација повеќе пати беше казнета од УЕФА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендаровски: Ако Путин некако успее да победи…

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на годишниот…

Русија го напушта Болоњскиот процес: Ќе се…

Русија го напушта Болоњскиот процес, воведува унифициран…

Бектеши: Не е коректно да споменувам имиња…

Министерот за економија Крешник Бектеши во вчерашното…

Шамар од Холандија за Украина: Далеку сте…

Малку е веројатно дека Украина ќе добие…

(Фото) Падна уште еден град во Доњецк:…

Руските сили ја презедоа контролата врз градот…