Муцунски: Фокусирани сме на реализација на многу проекти, да покажеме дека ВМРО-ДПМНЕ има енергија и сила да ја води Македонија поинаку и подобро

t

По убедливата победа фокусот е на реализација на многу проекти на решавање на многу проблеми, бидејќи нашата цел е преку пракса на добро владеење граѓаните да видат не само ветувања туку и реализација и да покажеме дека ВМРО-ДПМНЕ има сила енергија да ја води Македонија поинаку, а работата која ќе ја покажеме на локално ниво да биде дополнителен мотив граѓаните да ни ја дадат довербата на предвремените парламентарни избори и да покажеме дека Македонија може да успее, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалник на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски во „Заспиј ако можеш“ на Алфа ТВ.

– Како градоначалник создавам тим, луѓе кои соработуваат и сме мотивирани. Кренавме висок праг на очекувања и ние не сакаме да ги разочараме граѓаните. Затоа и имавме јавна презентација на буџетот, граѓаните да видат што ни е планирано, а сега останува да реализираме многу работи што сме ги ветиле и да бидеме фокусирани кон сите цели и реализација на се што сме ветиле, рече Муцунски.

Тој сепак додаде дека енергетската криза создава дополнителни проблеми, како и тоа што централната власт не ги зголемува дотациите со што градинките и училиштата се изложени на поголеми трошоци.

– Се соочуваме со многу сериозна енергетска криза поради која што Општина Аеродром ќе потроши околу 400.000 евра повеќе за електрична енергија од претходната година, а тоа е сума која би можела да оди во капитална инвестиција. Воедно зголемени се буџетите на министерство за образование и наука и министерство за труд и социјала, дотациите кои ги примаме за градинките училиштата се намалени за околу 20 милиони евра, рече Муцунски.

Тој додаде дека граѓаните очекуваат реализација и затоа добро е да знаат со што се соочуваат општините и дека поддршката од централната власт е на ниско ниво, а нашиот модел на локална самоуправа нема доволен степен на фискална децентрализација за општините да бидат целосно независни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ахмети: За грешките на Мицкоски сметката не…

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вечерва во…

Во новиот мандат на СДСМ 1,35 милијарди…

СДСМ во новиот мандат обезбедува историски највисока…

Петровска: Кога ќе дојдат, поставете им неколку…

Доста беше негрижа од градоначалниците и кревање…

(Фото) Панче Тошковски фатен како со службено…

На социјалните мрежи се појави фотографија од…

Јакимовски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ водат ноевска политика…

- Секојдневно сме буквално бомбардирани од нови…