Надвор од контрола: За три дена во Македонија 4.297 заразени

t

Расте бројот на активни ковид-случаи, според СЗО омикрон нема да биде последната варијанта на вирусот
Скопје, 7 јануари 2022 (МИА) – Бројот на активни случаи на ковид во земјава изнесува 8.209, што е раст од над 1.300 случаи за само едно деноноќие. Во последните 24 часа направени се 7.472 тестирања, при што регистрирани се 1.725 нови случаи на КОВИД-19, починале две лица, а оздравени се 332 пациенти.

Како што информира Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје, од новорегистрираните случаи најмногу има во Скопје 1028, следат Битола – 148, Прилеп – 112 и Охрид – 61. Во текот на претходното деноноќие регистрирани се две починати лица: по едно од Скопје (66г) и Неготино (76г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.633.936 тестирања на Ковид-19, вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 230.265, бројот на оздравени пациенти е 214.054, а на починати е 8.002.
Според надлежните, вакцинацијата против Ковид-19 останува единствен излез од пандемијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Генералното собрание на ОН изгласа резолуција за…

Генералното собрание на ОН изгласа резолуција која…

(Видео) Портпаролот на Бајден одбива да одговори…

На социјалните мрежи е објавена снимка од…

Американците повторно ќе мораат да носат маски…

Во САД, со почетокот на школската година…

СЗО: Околу 36 милиони Европејци страдаат од…

Скоро 36 милиони луѓе во европскиот регион,…

Кина го лажирала бројот на починати од…

Кина го намалила бројот на кремирања минатата…