Објавено на:

Намириса профит: Бил Гејтс ќе го поддржи развојот на нова вакцина

t

Партнерството помеѓу американскиот производител на лекови Фајзер и фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс сака да го забрза развојот на вакцините против маларија со цел да се намали смрттноста од таа заразна болест.
Америчката компанија за лекови и фондацијата ќе соработуваат со Руанда, Малави и други афрички земји за да го зголемат пристапот до лековите и вакцините против оваа зараза.
Бројот на смртни случаи од маларија повторно расте, делумно поради пандемијата од Ковид-19, климатските промени кои исто така допринесуваат комарците да ја шират маларијата во претходно незасегнатите области.

“Ја имаме вакцината против маларија што ја финансиравме со британската фармацевтска компанија GSK. Но, времетраењето на заштитата е прекратко и затоа сега кога веќе mRNA е докажана, можеме да го решиме тој проблем“, истакна г-дин Гејтс.


“Во однос на дистрибуцијата на лекови и вакцини, Руанда, Гана, Малави, Сенегал и Уганда првично ќе се преземат одговорности за логистика, но во иднина, други воспоставени трговски центри – како што се ОАЕ би можеле да бидат внесени во алијансата за поддршка” рече главниот извршен директор на Фајзер, Алберт Бурија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ајде нова стота доза: СЗО поддржа употреба…

Советничката група на Светска здравствена организација (СЗО)…

Го прогласија за умрено: ЕУ бара измена…

Владите на Европската унија го засилија притисокот врз Фајзер и другите…

Грчкиот министер за здравство: Наесен веројатно ќе…

Министерот за здравство на Грција Танос Плеврис…

Намириса профит: Бил Гејтс ќе го поддржи…

Партнерството помеѓу американскиот производител на лекови Фајзер…

“Модерна” ќе произведува вакцина против мајмунски сипаници

Додека вирусот на мајмунски сипаници се шири во САД…