Напнато во Србија: Брнабиќ на состанок со министрите за оставката на Вучиќ

t

Српската премиерка Ана Брнабиќ вечерва ќе се сретне со министрите од СНС, јавуваат белградските медиуми.

Средбата ќе следи по денешниот говор на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој на самитот на СНС изјави дека е подготвен за избори и дека нема да се согласи на уцени од политичките партии или од Западот.

„Подобро е да се приклучиме на опозицијата, отколку партиски и приватни интереси да ја водат државата. Подготвен сум да одам на избори како кандидат за премиер, но нема да попуштам на уцени – ни од Запад, ни од СПС, ни од лажни десничари“, изјави Вучиќ, пренесуваат белградските медиуми.

Навестувањето за целосна промена на актуелната политичка панорама во земјата дојде за време на сумирањето на неодамнешната седница на Националното собрание посветена на Косово и Метохија, шефот на државата и лидер на најсилната политичка опција во Србија изјави дека СНС беше сама во одбрана на државните интереси и дека го имаше народот со себе

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

Курти ги покани Србите во Косово да…

Косовскиот премиер Албин Курти ги повика Србите…