НАТО смирува: Посветени сме на стабилноста на Балканот

t

„Косово и регионот на Западен Балкан не мора да се грижат, бидејќи НАТО останува посветен на стабилноста на регионот, без оглед на ситуацијата во Украина“, изјави за „Коха диторе“ портпаролката на КФОР, Даниела Риџо.


„Атлантската алијанса останува силно посветена на стабилноста на регионот на Западен Балкан. „Нашата соработка со Европската унија во регионот останува суштинска и ќе продолжиме да работиме заедно за одржување на стабилноста и поддршка на реформите“, рече Риџо.Тој додаде дека КФОР е фокусиран на секојдневно спроведување на мандатот на ОН низ Косово, со цел да обезбеди безбедна средина, пренесува Танјуг.
„Секоја промена во мисијата на КФОР ќе остане условена“, рече портпаролот на КФОР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Фински новинар: Народот е против влез…

Финскиот новинар Јуха Корхонен изјави за РТ…

Лукашенко: Полска и НАТО сакаат да ја…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изрази загриженост поради…

И “султанот” ќе си легне на брашното?…

Шведската премиерка Магдалена Андерсон рече дека добила…

Финскиот министер за надворешни е оптимист за…

Финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто,…

БОМБА од пензиониран генерал: Турција да стави…

Турција треба да стави вето на проширувањето…