Најнова технологија: Руски воен авион леташе со вклучена радарска станица

t

Најновиот руски авион за радарската патрола А-100 „Радијер“ го изврши првиот лет како дел од тестирањето со вклучена радарска станица, изјави за Спутник информиран извор.

„На 9 февруари перспективниот авион за радарска патрола, наведување и контрола на А-100 „Премиер“ го направи првиот лет од аеродромот во Таганрог со вклучена радарска опрема како дел од продолжението на тестирањето“, наведува соговорникот.

Да потсетиме, последен пат се разговараше за летовите на А-100 во 2019 година. Тогаш за прв пат во воздух беше подигнат прототипот на „премиерот“ како дел од прелиминарното тестирање.

Главниот производител на воено-индустрискиот комплекс на Русија – концернот „Вега“ го прави А-100 како замена за авионот за далечинско радарско набљудување, насочување и контрола на А-50, кој сега е дел од оружјето.

Авијацискиот комплекс А-100 беше создаден во светлината на појавата на нови класи на цели и борбени авиони од новата генерација. Неговите способности значително ги надминуваат и руските и странските аналози, вклучително и американскиот далечински радарски авион Е-3 за надзор, наведување и контрола.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Авион се урна во Подмосковље –…

Авионот „Сухој Суперџет“ се урна во Подмосковље…

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Ердоган смета дека НАТО не треба да…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

Русија воспостави нова меѓународна награда за мир…

Во Русија е воспоставена нова меѓународна награда…

Вулин го демантира О’Брајан: Не извезуваме оружје…

Потпретседателот на Владата на Република Србија, Александар…