На лokaцијата каде изгоpea бараките на Улици и Патиша треба да се гради згpaда

t

На местото каде пред неколку дена изгореа бараките на ЈП Улици и патишта, кај ТЦ Буњаковец во центарот на Скопје, предвидена е изградба на станбена зграда.

Според објавата на Фокус, на таа локација била вцртана маркица за изградба на шесткатна зграда со намена А2, со што, според Правилникот за стандарди и нормативи за урбанистичко планирање, се означува „домување во станбени згради“.

Tоа било предвидено со Деталниот урбанистички план донесен во 2012 година, кој беше под мораториум од Советот на Општина Центар, додека градоначалник на оваа општина беше Саша Богдановиќ.

Како што е познато, завчера, на 22 декември ноќта по експлозија во едно возило настанал пожар во кој изгореа бараките на ЈП Улици и патишта.

И МВР соопшти детали за пожарот:

Пријавата ја добиле околу 1:15 часот дека на ул.„Стефан Јакимов Дедов“ настанал пожар во патничко возило „нисан“, со скопски регистарски ознаки, сопственост на Н.Л.(38) од Скопје.

Едно од оппожарните возила, како што објавија повеќе медиуми, било во сопственост на обвинителот на поранешното СЈО, Гаврил Бубевски. Станува збор за автомобил марка „шкода“, кој бил паркиран на јавен простор веднаш пред возилото марка „нисан“ кое експлодирало „нисан“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пожарникар се повреди при гаснење пожар во…

Во текот на вчерашниот ден, при настанат…

Продолжува судењето за пожарот во модуларната болница…

Денеска во 10 часот во Основниот суд…

Се запали автомобил во движење во близина…

Автомобил во движење се запали денеска на…

БРАВО! Полицаец од Крушево влегол во запалена…

-На 30.09.2022 околу 17.35 часот во Полициска…

(Видео) Голем пожар во центарот на Париз:…

Голем пожар избувна на најголемиот пазар во…