Објавено на:

На Харвард така го учеле? Партијата на Петков поднесе декларација дека Илинденското востание е бугарско

t

Партијата на екс бугарскиот премиер Кирил Петков поднесе Декларација дека Илинденското востание е бугарско.

Се очекува оваа декларација да биде усвоена во следните денови.

Во образложението навеле дека „Илинденско-преображенско востание е венецот на бугарското национално ослободително движење“. Претходно, Петков ветуваше дека историјата ќе ја остават настрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Бугарски новинар: Следува крај на војната и…

Станува јасно дека украинскиот конфликт е веќе…

Претседателот на Бугарија стави вето на испораката…

Киев требаше да добие стари оклопни транспортери…

Србија обвини маж за шпионажа во корист…

Во српскиот град Босилеград е уапсено лице…

Бугарско МВР: Немаме информации дека Љупчо Палевски…

Љупчо Палевски – Палчо осомничениот организатор и извршител…