Објавено на:

Некој сепак учи од историјата: Јапонија не прифаќа поставување на нуклеарки на нејзина териорија – Не сакаме реприза на Хирошима и Нагасаки

t

Целосно неприфатливо да се постават американски нуклеарки во Јапонија вели јапонскиот премиер.

Премиерот Фумио Кишида рече дека „со оглед на ставот на нашата земја за одржување на трите ненуклеарни принципи“, Токио нема да оди во договор за споделување нуклеарно оружје со САД.

Јапонија се држи до своите основни принципи за непроизводство, поседување или дозволување на нуклеарно оружје на нејзина територија по разорните бомби што ги уништија и Хирошима и Нагасаки во Втората светска војна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Акција на косовската полиција во Зубин Поток…

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…

Русија стана четврта економија во светот според…

Рускиот претседател Владимир Путин им се обрати…

Силен земјотрес во Јапонија, срушени се куќи!

Земјотрес со јачина од 6 степени според…

Борел: ЕУ нема докази дека Кина и…

Европската унија нема докази за испораките на…