Објавено на:

Нема повеќе тетовирање во боја во ЕУ, стапи во сила забpaната за употреба на одредени бои за тетоважи

t

Од денеска во ЕУ стапува на сила забрана за употреба на одредени бои за тетоважа, а Европската комисија инсистира дека има алтернативи, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Одлуката е донесена во декември 2020 во ЕУ, а стапува на сила денеска: бои кои содржат исопропанол не смеат повеќе да се користат. Исопропанолот е хемиска алкохолна супстанца која се користи во речиси сите мастила за тетоважи, како и во бројни други производи за дезинфекција, антисептици и слично.

Европската комисија, врз основа на препораки на европската агенција за хемикалии, утврди дека оваа супстанца предизвикува алергии и иритација на кожата и на очите а може да му наштети и на нервниот систем.

Но тату мајсторите велат дека оваа забрана за нив претставува голем ризик бидејќи супстанцата е присутна во речиси сите бои и дека е тешко, ако не и невозможно да се најде алтернатива. Тие што ќе продолжат да ги користат забранетите бои се соочуваат со високи казни или целосно затворање на нивниот бизнис во некои земји членки на ЕУ.

Од Европската комисија денеска порачаа дека нема да има промени во новите рестрикции.

-Примената на рестрикцијата стапува на сила денеска и се ограничуваат опасни хемикалии за тетоважи и трајна шминка за да се заштити јавното здравје, тоа е нашата главна преокупација, изјави портпаролката на Европската комисија, Соња Господинова.

Европската комисија додаде дека има алтернативи и дека и се остава грејс период на индустријата за да најде алтернативни решенија.

Овие бои се веќе забранети во седум земји членки на ЕУ, додаваат од Европската Комисија и велат дека оваа пракса веќе постои.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ванковска: Кога ќе се свестиме дека овде…

Повлекувањето на бугарскиот амбасадор од Македонија е,…

Срѓан Керим: Македонија од ЕУ заслужува поинаков…

Ситуацијата со Бугарија треба да се реши…

Дачиќ: Членството во ЕУ останува стратешка цел…

Членството во Европската Унија останува стратешка цел…

ЕУ да даде приоритет на интеграцијата на…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави денеска дека…

Проширувањето се враќа меѓу првите три приоритети…

Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеји, порача…