Објавено на:

Неселективна правда: Шефот на Голдман се соочува со 30 годишна затворска казна поради мито, корупција и проневера на државни пари

t

Поранешниот шеф на инвестициското банкарство на Голдман Сакс за Малезија, Роџер Нг, е осуден за мито и корупција поврзани со кражба на 4,5 милијарди долари од државниот инвестициски фонд 1MDB. Банкарот беше прогласен за виновен во петокот по двомесечното судење во федералниот суд во Бруклин.

И покрај учеството на неколку други во шемата, вклучувајќи го и нејзиниот наводен мозок, малезискиот финансиер Џо Лоу, Нг беше единствениот банкар на Голдман Сакс кој заврши на судење, тврдејќи дека не е виновен за заговор за перење пари и две точки од обвинението за заговор за кршење на странските Закон за коруптивни практики. Додека неговите бранители признаа дека кражбата е „можеби единствениот најголем грабеж во историјата на светот“, тие инсистираат на тоа дека американските обвинители го нарекле Нг за злосторствата на другите кои и дале докази на владата, особено на колегата банкар од Голдман, Тим Лајснер.

Откако собраа 6,5 милијарди долари за 1МДБ преку продажба на обврзници, Нг и неговите соработници пренасочија 4,5 милијарди долари од огромната сума во мито, мито и голем број луксузни набавки. Нивните незаконски стекнати добивки вклучуваа огромна јахта од 200 милиони долари, накит, уметност и недвижен имот, а тие финансираа луди забави, дури и инвестираа во филмот на Лео ди Каприо од 2013 година „Волкот од Волстрит“ – самиот приказна за инвестициски банкар кој го финансираше својот раскошен начин на живот со измама на богати клиенти.

Нг „во основа е есенскиот човек за целата оваа работа“, изјави неговиот бранител Марк Агнифило во своите завршни зборови, додавајќи дека „Тим Лајснер сака да ја затвори најголемата зделка во својот живот“. Лајснер, кој беше шеф на Нг во Голдман, „никогаш не престана да лаже и не престана да лежи во оваа судница“, тврдеше адвокатот, тврдејќи дека банкарот лажно го вмешал Нг и измислувал приказни за да ја придобие владата.

Лајснер склучи договор да сведочи против Нг, губејќи 43,7 милиони долари и се изјасни за виновен за плаќање милиони долари мито на владини претставници во Малезија и Абу Даби. За време на судењето, тој опиша како тој, Нг и Лоу го „прикриваат[д] протокот на средства“ од 1МДБ користејќи оф-шор сметки и школски компании, како и лажни банкарски договори. „Ако ѝ ја кажевме вистината на која било банка, тоа нема да функционира“, сведочеше признатиот измамник, додавајќи дека Нг конкретно изразил среќа што „ќе му бидат исплатени пари“, верувајќи дека не бил соодветно платен од Голдман за години.

Судењето ја откри внатрешната работа на шемата, според која Лоу пренасочуваше милијарди украдени пари од фондот по секој договор за обврзници на Голдман, насочувајќи ги готовината на ко-заговорниците, вклучително и поранешниот малезиски премиер Наџиб Разак и неговиот посинок. Раскошното трошење на триото помогна да се привлече вниманието на владата, со тоа што Лоу фрли милиони долари на раскошни забави и коцкање, додека Лајснер се ожени со повеќе жени одеднаш, купувајќи им куќи кога тие се заканија дека ќе им ја откријат неговата измама на властите.

Скандалот 1MDB на крајот ја собори малезиската влада во 2018 година, испраќајќи го Наџиб на 12 години затвор за злоупотреба на моќ и други злосторства. Филијалата на Голдман Сакс призна дека се заговарала да ги прекрши американските закони против поткуп, првпат озлогласената инвестициска банка некогаш се изјаснила за виновна и била принудена да плати над 5 милијарди долари казни за нејзината улога во скандалот.

На Нг, кој заработи 3 милиони долари од две договори за обврзници, се соочува со дури 30 години затвор. Лоу, кој наводно однел 1,42 милијарди долари од измамата, останува на слобода.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема веќе да бегаат: Забетонирана дупката од…

Ова се просториите каде осудениците во Идризово…

Затвореник од Турција предизвика пожар во затворот…

Затвореник предизвикал пожар во затворот Скопје во…

Членката на ЕУ што ни соли памет:…

Полицаец е приведен во Софија поради поткуп,…

Речете не се држава: Во Косово уапсени…

Косовскиот премиер Албин Курти соопшти дека Владата…

Машала, се исплатело да си на граница:…

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава…