Нетанјаху: Ќе ги научиме лекциите, но часовникот не можеме да го вратиме

t

Но, нагласи тој, копнената операција на ИДФ ќе продолжи, а војната ќе продолжи се додека Хамас не биде уништен.

-Ние се бориме за нашето постоење, кажа Нетанјаху, „и мораме да продолжиме до победата и покрај меѓународниот притисок и загубите што Израел ги трпи“, пренесе „Тајмс оф Израел“.

Тој кажа дека жали за „трагичната смрт на нашите тројца заложници“ – Јотам Хаим, Самар Талалка, Алон Шамриз – кои по грешка беа убиени вчераутро од војниците на ИДФ.

-Тие дојдоа до спасот а потоа се случи катастрофата, додаде израелскиот премиер.

Тој јажа дека и самиот се прашувал, како што несомнено и сите Израелци се прашувале: „Што ако…“ и „Да беше само нешто поинаку…. Бевме толку блиску да ги прегрнеме“.

-Но, не можеме да го вратиме часовникот назад, додаде тој, истакнувајќи дека сите војници знаат дека „растојанието помеѓу победата и катастрофата е влакно“.

„Ќе ги научиме лекциите“, вети тој и нагласи дека Израел ќе ги задржи „воените и дипломатските напори да ги врати назад сите заложници“, пренесе „Тајмс од Израел“. /МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Со глас за европската коалиција граѓаните ќе…

Клучното прашање на овие избори е одлуката…

(Документи) На партиските анкети губи Силјановска! Еве…

Шок и неверување, само вака може да…

Вучиќ од Париз: Очекувам за два месеца…

Во вториот ден од официјалната посета на…

(Видео) Јакимовски: Ставаме крај на партизацијата во…

Ставаме крај на партизацијата во Република Македонија,…