Објавено на:

Не погрешил: Бин Ладен во писмото од 2010 година предупреди дека Бајден „ќе ги доведе САД во kриза“

t

Осама бин Ладен еднаш ја предупреди Ал Каеда да не го таргетира Џо Бајден затоа што веруваше дека неговото наследување на претседателската функција доколку нешто му се случи на Барак Обама ќе ги „одведе САД во криза“, покажува повторно објавеното писмо.

Во писмото од мај 2010 година, организаторот на Ал Каеда на 11 септември напиша дека нема заговори за атентат против Бајден затоа што го сметал за целосно неподготвен да ги води Соединетите држави.


Наместо тоа, Бин Ладен ги повикал своите следбеници да внимаваат на тогашниот претседател Обама.

Тој им кажа дека има висок приоритет да се гаѓаат авионите на Обама и на тогашниот директор на ЦИА Дејвид Петреус.

„Тие не треба да ги таргетираат посетите на американскиот потпретседател Бајден. Групите ќе останат во потрага по Обама или Петреус“, напиша Бин Ладен.

„Причината за приоретизирањето на нив е тоа што Обама е шеф и ако го убиете автоматски Бајден ќе ја преземе претседателската функција до крајот на мандатот, бидејќи тоа е норма таму.

„Бајден е целосно неподготвен за таа функција, која ќе ги доведе САД во криза.

„Што се однесува до Петреус, тој е човек на куќата во оваа последна година од војната, а неговото убиство би го променило текот на војната“.

Писмото беше откриено во ризница на документи пронајдени во засолништето на терористот во Пакистан, откако тој беше убиен од американските сили во рација на 2 мај 2011 година.

Документите, напишани помеѓу 2006 и 2011 година, се јавно достапни преку Центарот за борба против тероризмот на Вест Поинт.

Критиките на Бид Ладен кон Бајден повторно се појавија поради неуспешното повлекување на американските трупи од Авганистан и преземањето на талибанците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда ја обвини Германија: Не ни праќаат…

Полскиот претседател Анджеј Дуда ја обвини Германија…

Вулин: Ако патот до ЕУ води низ…

Вулин: Ако патот кон ЕУ води низ…

Бугарија се пишмани: Ќе ја разгледува опцијата…

Бугарија планира да разговара за исплатите на…

ССМ најави масовни протести од утре: Не…

За време на протестите од 1-ви Мај,…

Русите го деминираа Мариупол: Животот се враќа…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…