Новата потпретседателка на СДСМ: Мора да ја отстраните перцепцијата дека сме нeпријатели со Бугарија

t

Црвените линии остануваат, нема да се преговара за јазикот и за идентитетот, вели во своето вечерашно гостување во „Емисија 200“ на Алсат, потпретседателката на СДСМ, Бисера Костадиновска Стојчевска. Запрашана за начинот на кој новото партиско раководство ќе се постави во проблемот со Бугарија, Стојчевска вели:

„Морам да напоменам дека нашите црвени линии се истите. Јазикот и идентитетот не ги преговараме. Ние сме Македонци коишто зборуваат македонски јазик. Верувам дека ќе се продолжи со позитивен дискурс, со позитивна политика, бидејќи мора да разбереме дека не се преговара само за историјата. Со Бугарија треба да преговараме на уште многу други полиња, како инфраструктурата, културата, образованието, економијата и тн. Мора да ја отстраните перцепцијата дека сме еден на друг непријатели“, вели Костадиновска Стојчевска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Во живо) Мицкоски е способен за навреди,…

Кога гледате од која кујна доаѓаат сите…

СИЛУВАЊА, УБИСТВА, КАБЛИ, ОНОКЛОГИЈА… “Приказни од булеварот”…

Фејсбук страната "Приказни од булеварот" објави какви…

СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, вели…

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа,…

Петков се налути: Не може македонските служби…

Поранешниот бугарски премиер Кирил Петков се налути…

(Видео) Зошто СДСМ не реагира и не…

Зошто СДСМ не реагира на работата на…