Новата социјална мрежа на Трамп започнува со работа од февруари

t

Социјалната мрежа на поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе почне да функционира на 21 февруари. Медиумот се нарекува Тру Социал и се раководи од Трумп Медиа & Технологи Груп.

Тоа е извесна алтернатива на Фејсбук, Твитер и Јутјуб, кои го блокираа Трамп затоа што ги поттикна своите поддржувачи на насилство пред упадот на Капитол на 6 јануари 2021 година, јавија американските медиуми. Ќе работи на принципот на микроблогирање, корисниците ќе можат да следат други корисници, да поставуваат објави и да додаваат фотографии, линкови до видеа и статии.


Креаторите на платформата уверуваат дека социјалната мрежа ќе се стреми да биде платформа за што поголем опсег на мислења. Мрежата почнува со работа кога САД го слават Денот на претседателот (третиот понеделник во февруари). (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петревски: Реиндустријализација на Македонија

Генералниот секретар на ГРОМ, Крсте Петревски, на…

Боки 13 и екипа со поздрав од…

Бојан Јовановски очигледно добро си поминува во…

(Видео) Спиеш ли мирно Тpaмп: Со анимиранo…

Веб-страницата на врховниот лидер на Иран сподели…

Бил Гејтс се огласи на Твитер: Јас…

Деви Шридар е американски истражувач за јавно…

Во САД yaпceн маж кој caкал да…

Жител на Њујорк е уапсен затоа што…