Објавено на:

Нови избори во Белград на втори јуни

t

Изборите во Белград ќе се одржат на 2 јуни, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој нагласи дека локалните избори ќе се одржат во законските рокови.
„Мојата идеја е следната, дека имаме избори во Белград на 2 јуни и тие избори ќе се одржат на 2 јуни, бидејќи моите пријатели се согласија со таа идеја, а јас ќе ви кажам зошто. Сите други избори ќе се одржат во согласност со уставни и законски рокови, бидејќи никој за ништо не сака никому да поднесе оставки и тоа беше едногласно отфрлено од сите присутни“, рече Вучиќ на прес-конференцијата. Тој изјави дека тие избори Ана Брнабиќ како избрана претседателка на Собранието ќе ги распише на 3 април, така што максималниот рок би бил 60 дена.


Ги повикувам луѓето во МУП многу рестриктивно да го толкуваат законот за промена на живеалиште и промена на живеалиште на територијата на Белград до датумот на склучување на избирачкиот список во главниот град“, рече Вучиќ.
Зборувајќи за формирањето на републичката влада, Вучиќ прецизираше дека процесот на конституирање на владата е во тек.
„Почнавме процес на конституирање на владата. Ја прифатив информацијата дека на листата „Србија не смее да стои во место“ има мнозинство за формирање влада, а во наредните денови ќе го доставиме името на претставникот“, рече Вучиќ.
„Седницата на парламентот ќе се одложи за седум дена за да може целосно да се конституира, а сите избори да се одржат во законски и уставен рок и нема да има лекс специјалисти. Ќе се обидеме да го завршиме процесот на формирање на републиканска влада до 1 април“, рече Вучиќ.
„Како што знаете, по успешно завршените избори на 17 декември, согласно Уставот и Законот за претседател, одржав консултации со сите политички партии и листи кои учествуваа и кои тоа го сакаа“, рече Вучиќ.


За жал, три изборни листи, од кои едната е малцинска, не сакаа да учествуваат, додека јас се консултирав со сите други и соодветно ја прифатив информацијата дека списокот „Србија не смее да запре“ има мнозинство што е доволно за формирање на парламентарната мнозинството и владата и дека во следните неколку дена ќе ми го достави името на претставникот за состав на новата влада, рече претседателот.
Вучиќ рече дека Србија е во тешка политичка ситуација, пред се поради геополитичките околности, поради она што се случува во Источна Европа.


„Бидејќи, би рекол, неможноста на големите сили да ги решаваат проблемите по мирен пат, и поради тоа Србија како земја која е воено неутрална и е во комплетна средина или на земјите од НАТО или на НАТО аспирантите, а од друга. рака, земјата која е единствената земја во Европа која не воведе санкции против Руската Федерација е под јасен и недвосмислен притисок“, рече Вучиќ.
Тој додаде дека во вакви услови е разбирливо одредени земји да се обидуваат преку свои претставници да влијаат на внатрешно-политичката ситуација во Србија, што не е ништо ново или необично.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шапиќ: Нови 700 автобуси и 125 трамваи…

Градоначалникот на Белград, Александар Шапиќ, денеска изјави…

Белград добива нов студентски град!

Секретаријатот за урбанистичко планирање во Белград објави…

(Видео) Мистериозна појава е снимена синоќа на…

Мистериозна појава е снимена синоќа на небото…

Кинескиот претседател од Белград: Кина ќе работи…

Претседателот на Народна Република Кина, Си Џингпинг,…

Џипинг денеска во Белград – ќе го…

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска доаѓа во…