Нови случаи на труење со газиран пијалок во Хрватска: Кока-кола ги повлекува производите

t

Во Хрватска четири лица се хоспитализирани поради сомневање за труење од газирани пијалоци – три во Загреб и едно во Риека. Полицијата врши увид и зема примероци од спорниот пијалок. Компанијата „Кока-кола“ објави дека повлекува серија пијалоци од пазарот во Хрватска поради труење.


„Coca-Cola“ потврди дека привремено повлекува една серија „Coca-Cola Original Taste“ од половина литар во пластична амбалажа и две ограничени серии „Romerquel Emotional Blueberry Pomegranate“ од 330 милилитри во стаклена амбалажа.
Во некои продавници во Загреб и Риека, трговците ги повлекоа спорните газирани пијалоци од полиците додека не заврши истрагата.
Хрватскиот институт за јавно здравје ги добил мострите од безалкохолни пијалоци кои санитарната инспекција ги доставила по истрага во кафуле во Риека каде на едно лице неодамна му се слошило, а резултатите од анализата ќе бидат доставени до Државниот инспекторат.


Министерот за здравство Вили Берош одговори на новинарско прашање дали граѓаните можат да бидат сигурни дека тоа во моментов никој не може да го каже.
„Имаме два пијачки во два града, полнат во две земји…“, рече тој и посочи дека најдобро е да се пие вода.
Гастроентерологот Рајко Остојиќ препорача граѓаните да ги избегнуваат сите газирани пијалоци и да пијат обична општинска вода.
Порталот Индекс наведува дека, иако случајот во Риека се случил во саботата, до вчера никој од надлежните не реагирал, а пораките за наводните труења на големо се рашириле преку социјалните мрежи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пијан Македонец со автомобил удрил во автобус…

Во понеделникот околу 19 часот и 20…

Србија и Хрватска повторно “на нож”: Одбиено…

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ…

Србија ја прозва Хрватска за протерувањето на…

Министерството за надворешни работи на Србија денеска…

СТРАШНО: Ученици од Хрватска фотографирани како користат…

За време на неодамнешната посета на Вуковар,…

Хрватскиот министер кој предизвика тешка сообраќајна несреќа…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ на прес-конференција…