Нов повик од Стојанов: Вели дека биле во контакт со полицијата во Скопје и дека немало да има провокации

t

Виктор Стојанов кој е основач на бугарската Фондација ,,Македонија” , на социјалните мрежи уште еднаш ги повика бугарите да се мобилизираат и во што поголем број да пристигнат во Скопје.

Стојанов во својата објава вели дека се во контакт со полицијата во Македонија и дека мирно и без провокации ќе дошле во Скопје.

Во продолжение ви го пренесуваме целиот статус на Стојанов:

,,Дојдете заедно да читаме Гоце Делчев во Скопје сега на 4-ти, во сабота! Нема барикади, блокади или провокации да има и нема да се дозволат! Во контакт сме со полицијата во Скопје и тие заедно со бугарското МВР ќе се грижат за редот и мирен тек на прославата! Имаме организиран превоз со автомобили од Софија. На границата ќе се сретнеме со полицијата на Македонија и ќе го обезбеди движењето до гробот на Гоце и назад. Во 11:30 на паркингот на Калето ќе дојдат наши пријатели од Скопје и Бугари од цела Македонија, иако од страв од напади, нема многу.
Им благодариме на МВР на Македонија и внатрешни работи на нашата татковина што обезбедија ред и заедничко чествување Гоце во духот на разбирање и пријателство – како што ќе биде и во иднина! Дојдете да го почестиме Гоце на неговиот гроб во Скопје” , се вели во статусот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Директорот на М-НАВ Хамиди тврди дека огласот…

- Гледам дека проблематични, условно речено „демек“…

Медиуми: Израел планира да го нападне Либан

Израелските одбранбени сили соопштија дека сакаат да…

Орбан му подари на Ердоган коњ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

Се урна училиште во Романија, четири деца…

Зграда на средно училиште во Романија денеска…

Вучиќ: Во Србија ќе владеат редот и…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави…