Норвешка заработи 31 милијарда долари поради конфликтот во Украина и санкциите

t

Зголемените цени на енергијата поради недостигот на руски гас ги зголемија приходите на Норвешка во 2022 година.

Норвешка оствари рекордни приходи од нафта и гас минатата година, откако конфликтот во Украина ги зголеми цените на енергијата, објави во вторникот телевизијата NRK.

Според каналот, повикувајќи се на истражувачката институција NHH, Норвешка заработила 334 милијарди круни (31,3 милијарди долари) во 2022 година од приходите од извозот на природен гас, во услови на големо нарушување во снабдувањето со руски гасовод.

„Сметаме дека цената на јагленот и руското снабдување е недостиг за да се објасни поголемиот дел од флуктуациите на цената на природниот гас во текот на 2022 година“, напишаа истражувачите на NHH.

Според извештајот, оваа бројка изнесува 27% од приходите од норвешкиот извоз на гас во 2022 година, со исклучок на испораките за Обединетото Кралство. Тој посочи дека 2022 година била рекордна во однос на приходите од норвешкиот гас.

„Тоа е лудо висока бројка“, рече лидерот на Норвешката Зелена партија, Арилд Хермстад, цитиран од НРК. „За осуда е Норвешка да профитира од туѓата несреќа. Владата го прави срамно да се биде Норвежанец“.

Исклучителните екстра приходи доведоа до тоа некои политичари да ја обвинат Норвешка дека е „воен профитер“, етикета што Осло ја отфрла.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Масовниот убиец Брејвик ја тужи Норвешка поради…

Норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик се појави денеска…

Норвешка заработи 31 милијарда долари поради конфликтот…

Зголемените цени на енергијата поради недостигот на…

Мудис: Загрозена економската иднина на Израел

 Војната со палестинската милитантна група Хамас го…

Расте „стапката на смртност“ на бизнисите во…

Отворањата на нови компании исто така бележат…

Премиерот на Баварија: Германија е во „сериозна…

Владата на канцеларот Олаф Шолц е „целосно…