Ова е новиот заменик министер за здравство

t

Централниот обор на СДСМ го овласти претседателот и премиер Ковачевски, да разговара со партнерите во владата и парламентарното мнозинство за избор на заменици министри.

На предлог на претседателот Ковачевски, Централниот одбор на СДСМ донесе одлука за замениците министри од СДСМ:

За заменик-министер за здравство партијата одлучи да биде доцент доктор Владимир Рендевски.

Од 2017 д-р Рендевски е прв човек на Клиниката за неврохирургија во Скопје, а во 2020 година ја доби 4-то Ноемвриската награда на град Битола за едногодишно остварување. Тој е доцент по хирургија и неврохирургија на катедрата на Медицинскиот факултет во Скопје, докажан хирург на Универзитетка клника за неврохиругија кој има објавено над 70 стручни трудови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски удри по Шолц: Не ни дава…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски остро го критикуваше…

Аризона ги забрани речиси сите абортуси

Врховниот суд во Аризона денеска го оживеа…

МИЛИЈАРДИ СЕ ВО ПРАШАЊЕ: Еве колку ќе…

Љубителите на спортот со нетрпение го очекуваат…

Џафери во чест на Рамазан Бајрам: Да…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат…

СДСМ: ДПМНЕ ја остави Универзална да се…

ДПМНЕ ја остави Универзална сала да се…