Ова е украинскиот јунак кој загина при минирање мост за да спречи продор на руски тенкови

t

Украинскиот војник, маринецот Виталиј Владимирович Скакун, загина откако кренал во воздух мост за да спречи продор на руска тенковска колона, потврди Генералштабот на украинските вооружени сили.

„Во овој тежок ден за нашата земја, кога украинскиот народ им дава отпор на руските окупатори на сите правци, едно од најтешките места на територијата на Украина беше крстосницата на Крим каде специјален баталјон маринци се сретна со непријателот на уривањето на Геничешкиот мост“, вака започнува соопштението на украинскиот Генералштаб на Фејсбук со наслов „Херои на моментот“.


Млад украински маринец е убиен веднаш откако успешно го минирал мостот, што значително ги забавило руските војници.

„Виталиј Владимирович Скакун, инженер на посебен баталјон и маринец, доброволно се пријавил да ја изврши оваа задача. Мостот бил успешно миниран, но Виталиј немал време да побегне од тоа место. Според неговите браќа, тој се јавил и рекол дека градеше мост во „Нашата експлозија веднаш беше забавена. Нашето херојско дело значително го забави напредувањето на непријателот, што и овозможи на единицата повторно да се распореди и да ја организира својата одбрана“, соопшти Генералштабот на украинските вооружени сили.

„Командата на маринците ќе побара од Врховната команда да му ја додели државната награда на морнарот Скакун Виталиј Володимирович. Руски окупатори, знајте дека земјата ќе ви гори под нозете! Ќе се бориме додека сме живи! И додека сме живи ќе се бориме! ” стои во објава на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…

(Видео) “Слава на Русија”: Заробени украински војници…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Венецуелски пратеник: Европа не може да ги…

Европа нема да може да ја замени…

Италија предлага “Киев да се седне на…

Италија, Унгарија и Кипар предлагаат последното коминике…