Објавено на:

Ова ќе влијае на изборниот резултат: Марин Ле Пен обвинета за проневера на 620.000 евра

t

Агенцијата за борба против проневери на Европската унија (ОЛАФ) ја обвини Марин Ле Пен и неколку членови на нејзината партија, вклучително и нејзиниот татко, за проневера на околу 620.000 евра додека биле пратеници во Европскиот парламент.

Францускиот истражувачки сајт „Медиапарт“ објави дел од новиот извештај на 116 страници во кој се наведува дека пратениците на Европскиот парламент ги злоупотребиле средствата на ЕУ за национални партиски цели, објави британскиот весник „Гардијан“.

Наводите беа изнесени една недела пред вториот круг од претседателските избори, кои ќе се одржат на 24 април, на кој Ле Пен ќе се соочи со актуелниот претседател Емануел Макрон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Марин: Нема да има нуклеарно оружје на…

Прашањето за распоредувањето на базите на НАТО…