Објавено на:

Одлични вести во најновата студија на ЦДЦ: Омикрон предизвикува полесна клиничка слика, потешко навлага длабоко во белите дробови

t

Американските здравствени власти објавија дека омикрон предизвикува помалку тешка болест кај хоспитализираните пациенти отколку претходните варијанти на вирусот, иако неговата „експлозивна преносливост предизвика многу повеќе инфекции и доведе до повеќе од 2.200 смртни случаи дневно во просек“.

Истражувачите од Центрите за контрола и превенција на заразни болести велат дека луѓето хоспитализирани со омикрон имале пократок престој во болница и поретки приеми на интензивна нега во споредба со оние хоспитализирани за време на други бранови на корона, објави Вашингтон пост.

И покрај рекордните инфекции и хоспитализации предизвикани од омикрон, процентот на хоспитализирани пациенти со тешка болест е помал во споредба со оние во претходните пандемични бранови, покажа студијата на ЦДЦ.

Ова е делумно резултат на имунолошката заштита преку вакцинација кај луѓето на возраст над 5 години, засилувачи, како и потенцијално помалата вирулентност на самиот вирус, се вели во извештајот. Други студии сугерираат дека варијантата е помалку способна да навлезе длабоко во белите дробови.

„Вирусот се шири со алармантна брзина“

И покрај овие податоци, вирусот се шири од човек на човек со алармантна брзина, што резултира со значителен број хоспитализации и смртни случаи. Во вторникот, седумдневниот просек на дневни смртни случаи во Соединетите држави беше 2.230, што е најголема бројка од крајот на февруари 2021 година.

„Луѓето со сериозни болести, постарите лица и луѓето кои не биле вакцинирани може да имаат тешка форма на ковид по омикронската инфекција“, рече епидемиологот на Светската здравствена организација Марија Ван Керхове оваа недела. „Луѓето со оваа варијанта сè уште завршуваат во болници и умираат“, додаде таа.

Наодите од студијата ЦДЦ се во согласност со неодамнешните здравствени студии во Калифорнија и Тексас, како и во Јужна Африка, Англија и Шкотска. Една од студиите, која сè уште не е прегледана, проучуваше речиси 70.000 случаи на ковид во Јужна Калифорнија од 30 ноември минатата година до 1 јануари оваа година.

Стапките на хоспитализација, хоспитализирани во единиците за интензивна нега и смртните случаи беа значително пониски кај пациентите инфицирани со омикрон во споредба со варијантата делта. Престојот во болница исто така бил пократок. Извештајот на ЦДЦ го споредува односот на случаи за време на секој бран на корона со посетите на службите за итни случаи и хоспитализацијата.

„Ова е добра вест“

„Она што го истакнува овој извештај е дека тој се фокусира на целокупното влијание на трите бранови врз здравствениот систем, повеќе отколку на сериозноста на болеста“, рече Ендру Т. Павија, професор по педијатрија и заразни болести на Универзитетот во Јута.

„Бранот Омикрон беше лоша вест со големо општествено и здравствено влијание, но за заразените лица, особено за оние кои се вакцинирани, поблага форма на болеста е многу добра вест“, рече Павија.

Пократки хоспитализации

ЦДЦ ја спореди сериозноста на болеста за време на три периоди на пандемијата: зимата 2020-2021 година, периодот на делта (од 15 јули до октомври 2021 година) и раниот омикрон период (од декември до јануари). Експертите открија дека просечната должина на болничкиот престој за време на бранот Омикрон (5,5 дена) и е за 31 отсто пократка отколку во текот на зимата 2020-2021 година. и околу 27 проценти пократка отколку за време на делта бранот.

Процентот на пациенти примени во единиците за интензивна нега исто така е помал за време на бранот омикрон во споредба со двата претходни периоди на пандемијата, како и процентот на пациенти кои примаат респираторна поддршка, покажа извештајот.

Кај децата под 18-годишна возраст, должината на престојот во болница за време на бранот Омикрон е слична на претходните периоди, но бројот на приеми на интензивна нега е помал, се вели во извештајот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Превентивни мерки против Ковид-19 во грчките училишта

По зимскиот распуст поради новогодишните и божиќните…

Минатата недела имало 72 случаи на заразени…

Вкупно 47 пациенти со грип биле прегледани…

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…