Оливер Спасовски ќе биде координатор на опозициската СДСМ во Собранието

t

Оливер Спасовски ќе биде координатор на опозициската СДСМ во Собранието, потврдуваат за ТВ 24 од ПГ на СДСМ. Спасовски веќе беше координатор на СДСМ кога партијата беше во опозиција за време на Владата на никола Груевски. Заменик координатори според инфорациите на ТВ 24 ќе бидат Славјанка Петровска и Фатмир Битиќи, а СДСМ како опозиција ќе има право да раковои со три комисии во Собранието .

На денешниот состанок на ПГ било отворено и прашањето каков став ќе заземе опозицијата во однсон на законот со кој новата валста планира да направи реорганизација на Владата, но немало дефинитивен заклучок, туку било договорено дополнително да имаат консултации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Крмов: Левица наскоро ќе поднесе интерпелација за…

Левица наскоро ќе ја поднесе интерпелацијата за…

Петровска ги предизвика ВМРО-ДПМНЕ и МВР: Отворете…

Добро утро послушници од ДПМНЕ. Еве веќе…

СДСМ: Петто убиство откако Тошковски е министер,…

Состојбата со убиствата станува алармантна, а безбедноста…

(Видео) Три хеликоптери, 100 припадници на АРМ…

Два армиски хеликоптери, еден хеликоптер на МВР…

Никој не го натерал починатото момче да…

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан…