Објавено на:

Омикрон сите ги затвори: Во Америка недостаток на работна сила

t

Малку повеќе од една третина од економистите на компаниите наведуваат дека најголем ризик за изгледите за раст е зголемувањето на случаите на Ковид-19, пред растот на цените, според кварталното истражување на Националната асоцијација за бизнис економија (НАБЕ) за деловните услови.

Во 2021 година, инфлацијата стана растечка грижа за американските потрошувачи и бизниси, делумно поттикната од глобалниот недостиг на стоки и тешкотиите во транспортот.


НАБЕ соопшти дека околу две третини од компаниите пријавиле раст на продажбата во последниот квартал од 2021 година, што е во согласност со последните три истражувања и е меѓу највисоките во 40-годишната историја на истражувањето. И речиси две третини од испитаниците изјавиле дека продажбата во нивните компании се вратила на обемот пред кризата.
„Позитивните резултати и изгледите доаѓаат и покрај јасно видливите дефицити, особено недостигот на работна сила”, изјави шефот на студијата Јан Хогрефе.

НАБЕ утврди дека 57 отсто од испитаниците се соочиле со недостиг на квалификувана работна сила – 10 поени повеќе отколку во октомвриското истражување – додека речиси една четвртина се мачела да најде неквалификувана работна сила.

– И двата типа на недостиг на работна сила станаа позастапени во последната година, рече Хогреф, кој е и главен економист во Боинг Комерцијални авиони (Boeing Commercial Airplanes).

Речиси една третина од испитаниците очекуваат недостигот на работна сила да продолжи и во 2023 година или подоцна. Спротивно на тоа, само 11 проценти од компаниите веруваат дека проблемите во синџирот на снабдување ќе продолжат да постојат и следната година, а сличен дел од нив ги гледаат овие проблеми како голем ризик за влошување на нивната состојба. Различни се мислењата за тоа кога ќе завршат проблемите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се огласи руската амбасада во САД: Институциите…

Руската амбасада во Соединетите Американски Држави ги…

Бугарскиот амбасадор во САД: Има обид да…

„Има обид да се протурка резолуција со…

CNN: САД ќе испрати во Украина ракетни…

Според извори на телевизијата, администрацијата е расположена…

Путин става крај на доминацијата на САД…

Путин создава геополитички проект кој ја прекинува…

(Видео) Русија обвини: Мајмунските сипаници потекнуваат од…

Брифинг на шефот на руските трупи, Кирилов…