Објавено на:

ОН: Газа повеќе не е погодна за живеење

t

Луѓето во палестинската енклава се „очајни, гладни и преплашени“, предупреди шефот на организацијата за бегалци.

Деветнеделната војна ја остави Газа непогодна за живеење на луѓе, објави во четвртокот шефот на агенцијата на ОН за палестински бегалци. Со неконтролиран глад и преполни засолништа на ОН, организацијата побара итен прекин на израелската опсада на енклавата.

Говорејќи на прес-конференција во Женева во четвртокот, генералниот комесар на Агенцијата за помош и работа на Обединетите нации за палестинските бегалци (UNRWA), Филип Лазарини, опиша како копнената операција на Израел во Газа турна повеќе од еден милион бегалци на југ до градот Рафах.

„Рафах е епицентарот на раселувањето“, рече Лазарини. „Едно складиште на [ОН] што стана засолниште е дом на 30.000 луѓе. Среќниците успеаја во нашите простории. Другите немаат апсолутно каде да одат. Живеат на отворено, на студ, во кал и под дожд. Каде и да погледнете е пренатрупано со импровизирани засолништа. Каде и да одите луѓето се очајни, гладни и преплашени“.

На почетокот на својата бомбардирање во октомври, Израел ги повика жителите на градот Газа – лоциран на север од енклавата – да мигрираат на југ за своја безбедност. Оние кои се придржуваа тогаш мораа да туркаат подалеку на југ кога израелските авиони почнаа да го бомбардираат градот Кан Јунис, а со тоа што израелските копнени трупи сега притискаат во двата града, Рафа останува единствената релативно безбедна област во целиот појас.

Приливот во Рафах го зголеми четирикратно населението на градот и ги оптовари ресурсите во она што веќе беше најсиромашниот сектор во Газа, рече Лазарини. Речиси целосната опсада на Израел предизвика недостиг на храна и вода, а хуманитарните агенции се пожалија дека конвоите камиони со хуманитарна помош пропуштени преку преминот Египет-Рафах не можат да ги задоволат потребите на милиони луѓе.

„Во текот на последните неколку недели сретнавме сè повеќе луѓе кои не јаделе еден, два или три дена“, истакна Лазарини, опишувајќи како камионите што превезуваат храна честопати не можат да стигнат до засолништата и дистрибутивните места на ОН. „Луѓето ги запираат камионите со помош, ја земаат храната и веднаш ја јадат“, додаде тој.

„Секогаш кога ќе се вратам [во Газа], секогаш мислам дека не може да биде полошо, но секој пат кога гледам повеќе мизерија, повеќе тага, повеќе тага и имам чувство дека Газа веќе не е навистина место за живеење“, Официјален претставник на ОН изјави за новинарите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УНРВА: 35-45 загинати во нападот врз училиштето…

Директорката за комуникации на УНРВА, Џулиет Тума,…

(Видео) НАЈМАЛКУ 27 МРТВИ ВО НАПАД НА…

Израелската војска утринава ја презеде одговорноста за…

САД: Израел ги постигна повеќето од своите…

Вашингтон го продолжува притисокот врз Израел да…

Макрон го поддржа американскиот предлог за прекин…

Францускиот претседател Емануел Макрон го поддржа американскиот…

Трамп: За жал, многу од заложниците што…

Поранешниот американски претседател и кандидат на Републиканската…