Орбан: Додека Унгарија ја штити цела Европа, Брисел воопшто не помага за заштита на Унгарија

t

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека во време кога Унгарија работи на заштита на цела Европа, Брисел не придонесува во напорите за сузбивање на илегалната миграција.

Навистина, тоа е напад врз Унгарија, изјави Орбан за унгарското радио Кошут, а пренесува унгарската агенција МТИ.

Унгарскиот премиер изјави дека само минатата година биле уапсени 122.000 лица кои илегално влегле во земјата, наспроти 45.000 една година порано, што според него покажува дека бројот на нелегални влегувања во земјата се зголемува.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Унгарија го блокираше барањето на земјите-членки на…

Унгарија го блокираше заедничкото барање на земјите-членки…

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…

Џабе се залета: Никој не му кажал…

Новиот министер за правда Лога веднаш на…

Орбан ја продаде куќата? Сака да остане…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Унгарија…

Орбан: Унгарија е доволно силна за да…

Унгарија ќе остане надвор од руско-украинската војна…