Објавено на:

Организаторот на Мис Никарагва под истрага поради наводен заговор за „државен удар“

t

Шејнис Паласиос, критичарка на владата на Даниел Ортега, беше крунисана како Мис Универзум минатиот месец во Ел Салвадор.

Полицијата во Никарагва ја обвини сопственичката на франшизата за Мис Универзум дека наместил натпревар за убавина за да се осигура дека антивладиниот активист победи во, како што тврдат властите, дел од заговорот за соборување на владата на оваа централноамериканска земја.

Полицијата во соопштението во петокот рече дека Карен Челеберти, директорка на настанот Мис Никарагва, се вклучила во заговор дизајниран да го собори политичкиот естаблишмент со избирање на владин критичар како победник за да се пласира на натпреварот за Мис Универзум.

Актуелната мис Никарагва, Шејнис Паласиос, минатиот месец беше крунисана како Мис Универзум во 72-та итерација на настанот, овој пат одржан во Ел Салвадор. 23-годишниот комуниколог порази 83 други кралици на убавина за да го добие признанието, триумфирајќи по различни настани, вклучително и детални интервјуа и моделирање на вечерни тоалети и костими за капење.

Победата на Паласиос беше брзо поздравена од претседателот на Никарагва, Даниел Ортега, кој рече дека нејзината победа донесе „легитимна радост и гордост“ на нацијата. Сепак, прославата беше краткотрајна откако набрзо се дозна дека Паласиос учествувала во масовни антивладини протести во 2018 година.

Официјални лица за човекови права велат дека владините сили убиле околу 355 луѓе во демонстрациите, за кои владата на Ортега тврди дека биле дел од обидот за државен удар поддржан од странски интереси. Неговите критичари, сепак, рекоа дека протестите биле одговор на, како што тврдат, автократското владеење на претседателот и неговото продолжено владеење со земјата. Ортега е на власт од 2007 година.

Според властите во Никарагва, Келеберти го оркестрирал крунисувањето на Паласиос како Мис Никарагва за „да ги претвори натпреварите во политички замки и политички заседи, финансирани од странски агенти“. Националната полиција, исто така, соопшти дека Челеберти претходно „учествувал активно, на интернет и на улиците, во терористичките акции на неуспешниот пуч“.

Полицијата додаде дека таа, нејзиниот сопруг и нејзиниот син се соочуваат со обвиненија за „предавство на татковината“.

Победата на Паласиос беше широко прославена на улиците на Никарагва, каде што јавните протести се забранети од настаните во 2018 година. Полицијата вели дека организаторите на натпреварот се обиделе да организираат дополнителни антивладини протести.

Паласиос – првата Никарагва која ја носи круната за Мис Универзум – допрва треба да ја коментира ситуацијата, но не се вратила во земјата по нејзината победа и сега престојува во Њујорк.

На Челеберти и беше забранет влезот во Никарагва во октомври, додека нејзиниот сопруг и син моментално се приведени во земјата, објави Ројтерс. Новинската агенција исто така изјави дека не може да стапи во контакт со Селеберти за коментар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Организаторот на Мис Никарагва под истрага поради…

Шејнис Паласиос, критичарка на владата на Даниел…

МКС: Истраги за наводни воени злосторства во…

Обвинителот на Меѓународниот кривичен суд во Хаг,…

Амнестија за најблиските луѓе на Мицкоски: „Пресврт“…

Постапката е запрена поради сменети искази на…

ЕК започна официјална истрага за кинеските субвенции…

Европската комисија денеска официјално започна истрага за…

Соборениот претседател на Нигер ги повика САД…

Соборениот претседател на Нигер, Мохамед Базум, ги…