Објавено на:

Освен во Македонија, Русија, Србија, православните верници го прославуваат Божиќ и во Африка и Блискиот Исток

t

Православните верници кои го следат Јулијанскиот календар го слават Божиќ на 7 јануари, а освен во Македонија, овој празник денеска се слави и во Црна Гора, Србија, Русија, Украина, Белорусија, Грузија, како и во африкански земји, како Етиопија и Египет и на Блискиот исток.

Се проценува дека има меѓу 250 и 300 милиони православни христијани. Најголемиот број од нив живеат во Источна и Југоисточна Европа, вклучувајќи ги Русија и Украина, но има и значителни православни христијански популации на Блискиот Исток и Африка.

Некои земји како Ерменија го слават Божиќ на 6 јануари. А Ерусалимската православна црква го слави Божик на 7 јануари.

Православното христијанство е најчестата форма на христијанство на Блискиот Исток, а повеќето од нив живеат во Египет и Левант. Се проценува дека меѓу 10 и 15 милиони Египќани се христијани, од кои повеќето припаѓаат на Коптската православна црква.

Начинот на славење и традициите значително се разликуваат од земја до земја.

Руските православни верници, на пример, се молат редовно 39 дена пред Божиќ – до вечерта на 6 јануари, кога започнуваат свечените литургии. Следниот ден, на празникот, семејството се собира околу масата, на која има 12 видови храна, во чест на дванаесетте апостоли, пишува National Geography.

Рускиот претседател Владимир Путин присуствуваше на божиќната богослужба во катедралата Благовештение во Кремљ. По правило, Путин го слави Божиќ надвор од Москва, додека на Велигден обично оди во катедралата Христос Спасителот, пренесе ТАСС.

„Искрено ви го честитам Божиќ. Овој светол празник што сите го сакаат ги инспирира луѓето на добри дела и намери, служи за воспоставување духовни вредности и морални насоки како милост, сочувство, добрина и правда во општеството. Црковните организации имаат приоритет меѓуетнички и меѓурелигискиот мир и хармонија во нашата земја, грижа за оние на кои им е потребна помош и поддршка на нашите борци кои учествуваат во специјалната воена операција. Таа голема, навистина несебична работа е достојна за најискрена почит“, рече Путин.

А Грузиската православна црква собира повеќе од три милиони верници. На Божиќ, Грузијците излегуваат на улица, организирајќи традиционална прошетка – Алило. Потоа облекуваат специјална облека и ги украсуваат Чичилаките, нивната верзија на елката.

Прославување на Божиќ во Африка

Прославата на Божиќ во етиопската православна црква Тевахедо се нарекува Гана, а на неа и претходи ден на пост.

Многу аџии во Етиопија патуваат во Лалибела за Божиќ – со автомобил или дури и пеш. На уништените патишта, патувањето понекогаш трае со денови, но тие се истрајни затоа што претстојат два важни празници за етиопските православни христијани: Божиќ на 7 јануари и крштевањето на Исус Христос, или Богојавление, на 19 јануари.

Иако нема проверени статистички податоци за верската припадност на населението во Еритреја, според грубите податоци, околу 40 отсто од населението се припадници на христијанството, од кои околу 24 отсто од христијаните се припадници на православната вероисповед.
Една од деветте етнички групи во Еритреја се Тигриња и тие сочинуваат околу 50 проценти од вкупното население на оваа земја. Тие живеат во централните и јужните висорамнини на Еритреја, а повеќето членови се православни христијани, според National Geography.

И околу 15 проценти од населението на Египет се декларира како христијани, а 90 проценти од овој дел од населението припаѓа на Коптите, кои го слават Божиќ на 7 јануари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ го пречека Шолц во палатата „Србија„:…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Палатата…

Активни се пожарите во Чашка, Велес, на…

РЦУК Велес, известува дека шумски пожар на…

Ќехаја: Македонија нема да го екстрадира Рамадани…

Амбасадорот на Косово во Македонија, Флоријан Ќехаја…

Детали за пукањето во Лозница: Пронајден косовски…

Министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави…

Литиумот и српските суровини го носат Шолц…

Германскиот канцелар Олаф Шолц и потпретседателот на…