Османи зaгpижeн поради Албанија: Била заложниk на македонско – бугарскиот спop

t

Османи во „Емисијата 200“ вели дека е загрижен за реперкусиите што спорот може да го има долготрајно врз геополитичката ситуација во регионот и во државата.

„Како министер за надворешни работи имам пристап до многу анализи, многу информации и повеќе ме загрижуваат последиците од долготрајната геополитичка ситуација во регионот, но и внатрешната состојба. Албанија е наш заложник, во одреден момент Албанија може да каже дека повеќе не можам, а тоа ќе создаде нови односи и нови ситуации во регионот“, изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи.

„Ние сме заглавени во процесот на интеграција, а поради нас и Албанија е заглавена, целиот регион е заглавен поради ова прашање, а европската судбина на Северна Македонија и Албанија зависи од волјата на двете страни и товарот на овие две страни кои разговараат е многу поголем од само надминување на разликите меѓу двете земји. Видов добра волја, поставивме динамика, дефиниравме календари, ја дефиниравме структурата, сега треба да продолжиме со оваа динамика“, рече Османи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски побара заеми од Запад за самостојно…

Киев изгуби над 16.000 парчиња тешко оружје…

Шојгу зборуваше за украинската контраофанзива: Изгубија повеќе…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу тврди…

Каменот од блиску доаѓа – Зеќири: Јас…

Ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири кажа…

Русија ја презема контролата над големиот аеродром…

Претседателскиот декрет ги префрли акциите на Аеродромот…

(Видео) Зеленски и се закани на Америка:…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во големо интервју…