Османи итно повикан во Украина – Што се случува?

t

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитриј Кулеба, ги повика шефовите на дипломатиите на Шведска Ан Линде, на Полска Збигњев Рау, и наМакедонија Бујар Османи, итно да ја посетат Украина за утврдување на фактите во рамките на механизмот за рано предупредување на ОБСЕ.

„Ја поканувам тројката на ОБСЕ, Ан Линде, Збигњев Рау и Бујар Османи, да оствари итна посета на Украина за утврдување на фактите во рамките на механизмот за рано предупредување, активиран од страна на генералниот секретар на ОБСЕ Хелга Шмид, минатата недела“, напиша Дмитро Кулеба на Твитер.


Инаку, тројката на ОБСЕ ја сочинуваат актуелниот претседавач (Полска – 2022), претходниот (Шведска – 2021) и идниот (Република Македонија – 2023)

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

Украинска пратеничка: Со купување на руска нафта…

Годинашниот Светски економски форум (СЕФ) ќе се…

(Видео) Гајнудин: Цел исламски свет очекува претседателот…

Целиот исламски свет очекува претседателот Владимир Путин…

You Tube ги отстранува каналите поврзани со…

„YouTube“ отстрани повеќе од 70.000 видеа и…

Убиени повеќе од 200 украински војници, соборени…

На 88-от ден од специјалната операција во…