Османи: На средбата со Петков бевме исклучително внимателни да не се допираат прашања кои можат да бидат чувствителни за едната или за другата страна

t

Бујар Османи во емисијата „200“ рече дека на средбата со бугарскиот премиер бил исклучително внимателен да не се допираат прашања кои можат да бидат чувствителни за едната или другата страна, пишува Алсат.

Османи исто така додаде дека процесите неколку пати биле заложник на мислењата креирани под влијание на разни пропаганди но и од луѓе кои за интереси на дневната политика ја искористиле оваа тема за креирање мислење.

„На средбата бевме исклучително внимателни да не се допираат прашања кои можат да бидат чувствителни за едната или за другата страна на негативен начин, затоа што она што го заклучивме, можеби и без воопшто да дискутираме е дека процесите неколку пати беа заложник на мислењата креирани под влијание на разни пропаганди но и од луѓе кои за интереси на дневната политика ја искористија оваа тема за креирање мислење, а потоа ние станавме заложници на тие мислења. Денес заклучивме дека мора да бидеме многу внимателни за пораките што ги испраќаме за двете општества, овде и во Бугарија, но се трудиме и да создадеме нова позитивна атмосфера“, рече Османи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Мост” го улови бугарскиот амбасадор во Албанија:…

Продолжува бугарската пропаганда за асимилација на Македонците…

Земјоделците во Бугарија ќе блокираат патишта и…

Во Бугарија денеска почна националниот протест на…

Бугарија во паника: Пронајден дрон, не се…

Модуларна формација за отстранување муниција од поморската…

Бугарски генерал го подбра бугарското разузнавање: Зарем…

Бугарскиот генерал Атанас Атанасов, кој воедно е…

Јотова се надева дека “Македонија ќе ги…

„Мора да се искористат сите напори на…