Османи јавно да ги објави македонските одговори на бугарските барања

t

Пратеникот и претседател на собраниската Комисија за надворешни работи, Антониjо Милошоски, побара да се одржа јавна седница на која ќе бидат дискутирани македонско-бугарските односи. Според него, министерот за надворешни работи, Бујар Османи треба да ги презентира македонските одговори на т.н. бугарски „Предлог 5+1“.

-Барам, бидејќи пратениците имаат надлежност да бидат контролор на извршната власт, до Комисијата да ги испратите одговорите на бугарските барања познати како „план 5+1“, кои македонската страна ги достави до официјална Софија во декември 2021 година. Во контекст на евроинтеграциите и Договорот за добрососедство склучен меѓу Република Македонија и Република Бугарија сметам дека овие одговори од планот 5+1 не треба да бидат тајна за пратениците, напротив, за нив би требало да се отвори сериозна дискусија во Собранието, кое има своја законска надлежност во креирањето на надворешната политика на државата, нагласува Милошоски во официјалното барање испратено до МНР.


Тој предлага оваа седница да биде отворена за јавноста и да се одржи што поскоро.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарска солидарност: Украинските бегалци ќе мора да…

Десетици илјади украински бегалци кои се во…

Хорор близу Софија: Пронајдени закопани тела на…

Тела на седум постари лица се пронајдени…

Бугарија се пишмани: Ќе ја разгледува опцијата…

Бугарија планира да разговара за исплатите на…

Гајдов: Бугарија е рускиот тројански коњ во…

Бугарија е рускиот „тројански коњ“ во Европа.…

Македонскиот Омбудсман да формира тело за следење…

Бугарскиот премиер Кирил Петков од Рим испрати…