Објавено на:

Откриена американската стратегија за слабеење на Русија

t

Поранешниот дипломат Владислав Јовановиќ последните настани во Украина ги оценува како надигрување на САД и Русија и ја исклучува можноста за ескалација во отворен конфликт, нагласувајќи дека нуклеарното оружје спречува секакво лудило од која било страна.

„Но, контролирано жариште кое ќе трае долго, ќе ја исцрпи другата страна и ќе направи политички компромис е можно“, изјави Јовановиќ за Танјуг.

Со создавање на тлее и контролиран спор меѓу Русија и Украина, САД сакаат да ја ослабат Русија на долг рок, додаде тој, додавајќи дека тоа е дел од долгорочната стратегија на Америка да ја извлече Русија од блиските односи со Кина до окупирајќи внатрешни и регионални проблеми.

Тој смета дека ситуацијата околу Украина може да се протолкува како предупредување до САД до другите земји во Европа, особено оние во близина на Русија и Украина, за да можат да се најдат во слична, тешка ситуација и треба да се држат до Америка и да и помогнат преку Украина и тлеечкиот и контролиран конфликт долгорочно ја слабее Русија.

Јовановиќ посочува дека геополитичката и сајбер офанзивата на САД против Русија е дел од долгорочната стратегија на САД, која, како што вели, со провоцирање и окупирање на внатрешни и регионални проблеми, ја извлекува Русија од блиските односи со Кина.

Според него, Америка на долг рок ја гледа Русија како потенцијален сојузник на Западот, но не како партнер, туку како сателит, како во времето на Борис Елцин.

„Тие знаат дека тоа не можат да го постигнат преку директни иницијативи, но се надеваат дека тоа би можеле да го постигнат со севкупниот однос кон Русија, не само со економски санкции, туку и со предизвикување внатрешни тензии, а особено со создавање на долготрајни, тлее и контролиран политички, национален и воен конфликт.“ меѓу двете најголеми словенски земји“, наведува Јовановиќ.

Доколку САД го постигнат тоа, вели тој, би создале уште еден историски непријател на Русија, како Полска, а двете најголеми словенски земји би биле во постојан конфликт кој би бил контролиран од Америка и нејзините сојузници.

Тој смета дека втората цел за создавање тензии во Украина, за која вели дека е тактички и моментално поитна, е да се задржи Европа под контрола на САД.

„Во Европа веќе има пулсирачко расположение дека Америка со својата политика на затегнување кон ривалите Русија и Кина може да ја доведе Европа во непријатни ситуации, кои политички би ја маргинализирале и практично би ја уништиле економски“, рече Јовановиќ.

Тој забележува дека затоа има отпор во Европа и посочува на денешната изјава на европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел, но и претходните изјави на францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шулц, кои јасно ставија до знаење дека Европа не реагира со тоа што Русија е непријател.

„Борељ посочи дека дополнителното заострување може да го загрози интересот на Европа, која не учествува во тоа заострување. Европа сака да биде рамноправен партнер со Америка и Русија во разговорите за безбедноста, но САД не го сакаат тоа, туку ја сакаат Европа како „помлад партнер“ и да остане таму каде што беше во последните 80 години“, рече Јовановиќ.
На прашањето кој би можел да ги смири тензиите околу Украина и дали разговорот меѓу американскиот и рускиот претседател Џозеф Бајден и Владимир Путин може да придонесе за тоа, Јовановиќ потсети дека разговорот бил најавен претходно, но дека тоа не се случило, а Вашингтон дури не одговара ниту на конкретните предлози на Москва.

„Сето тоа е начин на психичко исцрпување на Русија за таа да излезе повеќе од нејзините воспоставени ставови и на тој начин да и даде на Америка уште една шанса да ја вознемирува и поткопува“, заклучува Јовановиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…

Путин даде предлог ТРАЕН МИР, ама ако…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, обраќајќи им…

Путин: Светот се приближи до точка од…

Рускиот претседател Владимир Путин се обрати до…

Захарова: Варшава го гледа западниот дел на…

Официјална Варшава го гледа западниот дел на…

Унгарија нема да обучува украински војници –…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…