Објавено на:

“Отруениот” Абрамович е најефикасен посредник меѓу Русија и Украина?

t

Украина го гледа милијардерот Роман Абрамович како ефикасен посредник меѓу Киев и Москва кој помага да се спречат недоразбирањата меѓу двете страни, изјави во средата украинскиот преговарач Михаило Подољак.

„Во медиумскиот простор одамна е познато дека тој е исклучително ефикасен посредник меѓу делегациите и делумно го ублажува процесот за да нема недоразбирање на почетокот“, рече тој на телевизискиот брифинг.

Подолјак, исто така, ги омаловажи како шпекулативни „теории на заговор“ извештаите дека Абрамович бил отруен пред неколку недели, велејќи дека таквите извештаи имале за цел да извршат притисок врз делегациите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медиуми: Германски шпиони тајно им помагаат на…

Германската надворешна разузнавачка служба БНД со месеци…

САД ќе ѝ даде нови 18 ракетни…

САД вчера објавија дека на Украина ќе…

Толку од Украина, ситно броиме до војна!…

Церемонијата на потпишување на договорот за припојување…

Ќе почне ли тогаш “вистинската” војна? Луганск…

Луганската Народна Република треба да стане дел…

Им забранија да купуваат дијаманти: Советот на…

Советот на ЕУ усвои нови мерки против…