Официјално: Покрај хеликоптер испраќаме и војници како помош за гасење на пожарите во Грција!

t

Владата на Република Македонија, во знак на солидарност и во насока на зајакнување на партнерството и соработката помеѓу Република Македонија и Република Грција, на денешната 63-та седница донесе одлука за испраќање на припадници и капацитети на Армијата во поддршка на гасење на пожари во Грција, соопштија од „Илинденска“.

Според владината прес-служба, се работи за еден вод со вкупно 30 војници, како и хеликоптер со посада и потребни капацитети за гасење пожари.

– Сите потребни мерки и активности за координација со властите во Република Грција, во врска со поддршката при гасењето на пожарите ги презема Министерството за одбрана- Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија, се наведува во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо невреме во Грција, громови предизвикаа нови…

Северот на Грција денеска го зафати невреме…

Активни се пожарите во Чашка, Велес, на…

РЦУК Велес, известува дека шумски пожар на…

(Видео) Хеликоптерот на МВР исфрли 48 тони…

Денеска (11.07.2024) од раните утрински часови хеликоптер…

Грчките здравствени власти предупредуваат на наглото зголемување…

Властите во Грција предупредуваат на зголемено ширење…

Мицотакис ќе го покрене прашањето за Македонија…

Се очекува премиерот Кирјакос Мицотакис да го…