Официјално: Се замрзнуваат и намалуваат цените на тестенините и млечните производи!

t

Владата денеска одлучи да се замрзнат цените на тестенините и основните млечни производи, соопштија денеска на прес-конференција премиерот Димитар Ковачевски и министерот за економија, Крешник Бектеши.

– Се замрзнува односно намалува цената на тестенините за 15% на цената која се применува на трговијата на мало, во просек намалувањето ќе изнесува околу 8-9 денари, тоа опфаќа макарони и шпагети. Одлуката влегува во сила од 16 март. Дополнително во периодот од 13 март до 31 мај се укинуваат царинските давачки за увоз на овие продукти.

Се замрзнува, односно намалува и цената на кравјото млеко, сирењето без додатоци, кашкавалот без додатоци, кисело млеко, јогурт. Се предлага намалувањето да биде за 10% во периодот од 17 март до 31 мај 2023 година, објасни премиерот Ковачевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема да се јадат само макарони: Владата…

Од идната недела граѓаните може да очекуваат…

(Видео) Вучиќ повторно донесе кошница производи на…

Српскиот претседател Александар Вучиќ „претстави“ нови намалувања…

Ковачевски на работна посета во САД

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, заедно со…

Цените на нафтата над 90 долари за…

Цените на нафтата на светските берзи растат…

Орбан: Економските проблеми ќе ја сменат позицијата…

Што повеќе економиите во ЕУ стагнираат, толку…