Пановски: Пандемијата не е страшна ако не живееш во Македонија

t

Пандемијата не е толку страшна, ако не живеете во Македонија, смета микробиологот д-р Никола Пановски, кој во гостувањето кај Жарко Димитриоски во „Еден на Еден“, ја спореди смртноста во светот со онаа кај нас.

-Смртноста во светот деновиве премина 5,5 милиони смртни случаи. Кога светот би бил како Македонија ќе беа 33 милиони умрени. Значи, пандемијата не е толку страшна, ако не живеете во Македонија – рече Пановски, посочувајќи дека смртноста во Македонија шест пати повисока.

Пановски го коментираше и работењето на поранешниот министер за здравство Венко Филипче во време на пандемија, што да очекуваме во следниот период со коронавирусот, сертификатите, но се осврна и на поопуштени теми како случајот Ѓоковиќ во Мелбурн.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русковска на прашање на Инфомакс: Ова…

Поднесов жалба до совет на јавни обвинители…

Скопјенец загина на патот Маврови Анови –…

Шеесет и седум годишниот скопјанец Љ.Ј. го…

(Видео) Пендаровски исвиркан на ракомет во Струга

Претседателот Стево Пендаоровски присуствуваше на ракометниот турнир…

Во САД дистрибуирани 1.8 милиони вакцини против…

Како што јави С-Ен-Ен, ова вклучува и…

Рекорден број Французи дале отказ во потрага…

Работници во Франција ги напуштија своите работни…