Пановски: Природниот имунитет е подобар од вакцината – Итно да се укинат сертификатите

t

Микробиологот д-p Никола Пaновски во интервју за емисијата „Во Центар“ повика на итно укинување на вaкциналните сeртификати, откако прецизираше дека во време на oмикрон сојот нема никаква разлика помеѓу вaкцинираните и невaкцинираните.

Тој додава дека по правило би требало прелeжаните да се позаштитени од вакцинираните. Од сите прележани досега се починати 13, а некои од нив прележале пред 2 години, а од вакцинираните негде околу 1.000 е сега бројот, вели д-р Пановски.

„По правило би требало прелeжаните да се позаштитени од вaкцинираните. Природен имунитет, кај нас сега последно кажаа дека 13 прележани починале. Од сите прележани, а невaкцинирани, досега се починати 13, а некои од нив прележале пред 2 години. Од вакцинираните негде околу 1.000 е сега бројот на починати. И сега некој кажува, министерот Филипче кажа, па го натера и премиерот, нашите врвни стручњаци ни кажаа дека вaкцината е многу подобра од природниот имунинeт. И тоа го кажуваа и нас не множеа со нула и светот го множеа со нула“, кажа Пановски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Биотехнолошките компании сакаат да лансираат вакцина против…

Биотехнолошките компании сакаат да лансираат вакцина против…

Германска компанија претстави лек против рак: Туморот…

Германската компанија Biontech (BioNTech) во моментов ги…

САД размислуваат да препорачаат годишна вакцина за…

САД најверојатно ќе почнат да препорачуваат годишни…

Германски инфектолог: Во иднина задолжително да се…

Германскиот инфектолог Андреј Трампуж вели дека верува…

Американската ФДА одобри нова вакцина против Ковид-19,…

Американската Агенција за заштита од заразни болести…