Објавено на:

Пекинг дополнително ги заострува Ковид мерките

t

Пекинг ги заостри мерките за коронавирусот.

Кинеската престолнина Пекинг денеска ги заостри мерките против Kовид, обидувајќи се да го потисне новиот бран на круната.

Градот веќе десетина дена се бори со ширењето на епидемијата, а секојдневно се бележат десетици нови случаи.

Мерката за заклучување во Пекинг се уште не е воведена, но од денеска важат построги правила за социјална дистанца, а во најзагрозените населби е воведена нова рунда масовно тестирање.

Во последните недели, собирите во културните институции беа откажани, а рестораните беа затворени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пекинг: Независноста на Тајван е некомпатибилна со…

„Принципот на една Кина“ е цврсто сидро…

Пекинг е премногу зафатен за да го…

Највисокиот функционер на Тајпеј рече дека меѓународната…

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Пекинг им порача на Бајден и САД…

Американскиот претседател Џо Бајден би бил подобро…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…