Објавено на:

Пекинг дополнително ги заострува Ковид мерките

t

Пекинг ги заостри мерките за коронавирусот.

Кинеската престолнина Пекинг денеска ги заостри мерките против Kовид, обидувајќи се да го потисне новиот бран на круната.


Градот веќе десетина дена се бори со ширењето на епидемијата, а секојдневно се бележат десетици нови случаи.

Мерката за заклучување во Пекинг се уште не е воведена, но од денеска важат построги правила за социјална дистанца, а во најзагрозените населби е воведена нова рунда масовно тестирање.

Во последните недели, собирите во културните институции беа откажани, а рестораните беа затворени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија од 1 јули ќе ги наплаќа…

Германија ќе започне да ги наплаќа брзите…

Хрватскиот МНР позитивен на корона, ќе одат…

Гордан Грлиќ Радман, министер за надворешни и…

72 новозаразени, од кои 8 реинфекции, 35…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

60 новозаразени, двајца починати е денешниот Ковид…

Во последните 24 часа, регистрирани се 60…

Мал број на новозаразени, нема починати од…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…