Објавено на:

Пекинг: Независноста на Тајван е некомпатибилна со мирот

t

„Принципот на една Кина“ е цврсто сидро за стабилноста преку теснецот, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Кина.

Прашањето за Тајван е исклучиво внатрешна работа на Кина, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин. Тој нагласи дека клучот за стабилноста и мирот во Тајванскиот теснец е „принципот една Кина“.

За време на редовната прес-конференција во понеделникот, функционерот ја коментираше изјавата на француската министерка за надворешни работи Кетрин Колона дека „мора да владее спокојство и стабилност во Тајванскиот теснец и секако дека на светот не му треба нова криза“.

Нејзините зборови дојдоа по извештаите дека Австралија ја обвини Кина дека ги повредила нуркачите на нејзината морнарица за време на операција во меѓународните води во ноември. Канбера тврдеше дека кинески воен брод испуштал опасни сонарни бранови во близина на австралиските нуркачи и покрај постојаното предупредување. Пекинг ги отфрли сите обвинувања, нарекувајќи ги „целосно неосновани“.

Ванг се осврна на претходниот одговор на Кина, цитирајќи го портпаролот на Канцеларијата за прашања на Државниот совет на Кина, Чен Бинхуа, во неговата изјава минатата недела дека „независноста на Тајван значи војна“, истовремено нагласувајќи дека „цврстото сидро за мирот и стабилноста преку теснецот е принципот една Кина“.

„Се надеваме дека релевантните страни ќе се придржуваат до принципот на една Кина, ќе застанат цврсто со Кина против независноста на Тајван и ќе го зачуваат мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец“, додаде Ванг.

Пред неколку недели, кинескиот претседател Си Џинпинг му рече на американскиот претседател Џо Бајден за време на нивната средба во Калифорнија дека Тајван е најголемото и најопасното прашање во билатералните односи. Кси рече дека Вашингтон треба да престане да го вооружува Тајпеј и да го поддржи мирното обединување на Кина, што е „незапирливо“.

Додека Тајван долго време се самоуправува, Кина го гледа островот како дел од својата територија според принципот на една Кина, задржувајќи го правото на повторно обединување со сила доколку официјално прогласи независност. САД официјално го признаа суверенитетот на Кина над Тајван од минатиот век; Сепак, минатата година Бајден рече дека Вашингтон „ќе го брани Тајван во случај на кинеска инвазија“.

Во август, администрацијата на Бајден одобри финансирање за прв трансфер на американската воена опрема на Тајван во рамките на програма вообичаено резервирана за суверени нации, според Си-Ен-Ен. Минатата година, американската влада го усвои Законот за зголемена отпорност на Тајван, кој дозволува до 2 милијарди долари годишно воена помош за островот од 2023 до 2027 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Бербок: Германија не може да прифати Кина…

Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок денеска…

Зошто Кина ги зголемува златните резерви веќе…

Цената на златото расте, не само во…

Вучиќ ќе се сретне со Си Џинпинг…

 Кинескиот претседател Си Џинпинг доаѓа во Белград…

Лавров во Кина: Ја продолжуваме борбата против…

Русија и Кина ќе ја продолжат соработката…