Пендаровски на средба со Бегај: Има потреба од деблокирање на процесите

t

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателот на Република Албанија, Бајрам Бегај.

На средбата беше изразено задоволство од континуираниот политички дијалог, како и развојот на билатералните односи меѓу двете држави, при што беше нагласена обостраната посветеност кон добрососедските односи.

Двајцата претседатели посочија дека како сојузници во НАТО, двете држави се подготвени за збогатување на меѓусебната соработка, со цел поактивен придонес за просперитетот, стабилноста и безбедноста на регионот и на евроатлантската заедница.

Претседателот Пендаровски и претседателот Бегај разменија мислења и информации за европските интеграции, како и за исходот од Самитот на Европскиот Совет во Брисел. Тие ја констатираа потребата за деблокирање на процесите, како и продолжување на реформските процеси во двете држави.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тројца се од Македонија: 19 aлбански репрезентативци…

Кога ќе се погледнат личните карти на…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…

Грчкиот градоначалник поради кој Албанија доби вето…

Уапсениот градоначалник на јужната албанска општина Химара, Фреди…

Васил Стерјовски се сретна со Македонците во…

Претседателот на единствената македонска партија во Албанија,…

Во Албанија одземен нелегално стекнат имот во…

Албанската полициска статистика потврдува дека само во…