Пендаровски пристигна во Пустец, го пречека албанскиот претседател Бајрам Бегај

t

Претседателот на државата Стево Пендаровски и сопругата Елизабета Ѓоргиевска пристигнаа во Пустец, каде беа пречекани од неговиот албански колега Бајрам Бегај.

Потоа следуваше културно-уметничка програма во изведба на уметници од Пустец, по што оствари средба со локалните власти и ја посети црквата Св.„Архангел Михаил“.

Во агендата е и посета на училиштето во оваа општина по што се најавени изјави за медиуми од двајцата претседатели.

Пендаровски ќе го посети и селото Голомбок и ќе се сретне со претставници на Здружението на Македонците од Албанија „Сонце“, а подоцна ќе замине во Поградец каде исто така ќе има средба со локалните власти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ откри измама со ИПАРД фондовите во…

Средства во износ од 33 милиони евра…

(Видео) Ново видео од пцовките на Даку…

По обидот за извинување од страна на…

Сите градови во Црна Гора добија струја,…

Струјата, по масовниот прекин, постепено се враќа…

УЕФА најави казни за здруженото скандирање „У*иј…

Како што беше објавено на веб-страницата на…

Најголемото хрватско знаме во светот ќе се…

Најголемото хрватско знаме во светот пристигна и…