Објавено на:

Пентагон објави извештај за НЛО: Дали има докази за вонземјани?

t

Пентагон објави извештај за неидентификувани летечки објекти (НЛО) во кој се наведува дека не се пронајдени докази за вонземјани или технологија за вонземјани во истрагите на американската влада од крајот на Втората светска војна.


Студијата, спроведена од американското Министерство за одбрана, ги анализирала истрагите на американската влада од 1945 година за наводните видувања на неидентификувани летечки објекти (НЛО).
Студијата не пронашла докази дека некој од феномените е знак за вонземски живот или дека американската влада и приватните компании стекнале вонземски технологии и ги кријат, објави АП.
„Сите истражни напори, на сите нивоа на класификација, доведоа до заклучок дека повеќето од видените појави се обични предмети и феномени“, се вели во извештајот одобрен од американскиот Конгрес.


Исто така, се истакнува дека од 1945 година, американската влада финансирала истраги за да се утврди дали неидентификуваните феномени претставуваат ризик за безбедноста на летот или технолошкиот напредок на ривалските нации или докази, како што е наведено, за „технологија надвор од овој свет под интелигентна контрола .
Во 2022 година, Пентагон објави дека неговата канцеларија на ААРО не нашла докази кои сугерираат дека вонземјаните ја посетиле Земјата или паднале на нејзината површина.
Вториот дел од извештајот, фокусиран на поновите истражувања, ќе биде објавен подоцна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пентагон објасни што прават американските војници во…

САД веќе го започнаа процесот на испраќање…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Пентагон: Ситуацијата во Украина се менува во…

Ситуацијата на бојното поле во Украина се…

Пентагон објави извештај за НЛО: Дали има…

Пентагон објави извештај за неидентификувани летечки објекти…

Шефот на Пентагон повторно заврши во болница

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин, кој…